Koltuk Yıkama

Koltuk kumaşında bulunan kir ve lekelere müdahale edilmediğinde zamanla kalıcı hale gelir. Bununla birlikte koltuk kumaşını silmek kirin ve lekenin yüzeyde nispeten daha az görünür olmasıyla birlikte daha derine itilerek yine kalıcı hale gelmesiyle sonuçlanır. Bu sebeple koltuğunuzun mutlak suretle uzman bir ekip tarafından yıkanması, yıkama işleminin de sanayi tipi tam profesyonel makinalarla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bunun neden gerekli olduğunu daha iyi anlatabilmek adına gelin, yıkama işlemini ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Koltuk yıkama konusunda en önemli kısım hiç şüphesiz deterjan seçimidir. Kullanılacak koltuk yıkama deterjanı, sizin ve sevdiklerinizin sağlığı açısından kimyasal içermeyen, yıkama işleminden sonra ardında kimyasal kalıntı bırakmayacak doğal bir deterjan olmalı. Yıkama işlemini yapacak olan personelin koltuk kumaşında bulunan kir ve lekenin türüne göre hangi özelliklerdeki deterjanın kullanılacağına karar verebilecek bilgi birikimi ile gerekli deneyime sahip olması beklenir.

Ekipmanın doğru biçimde kullanılması gerektiği gibi kullanılacak ekipmanlanların tipi, uygulama alanlarının bilinmesi gibi son derece önemlidir. Burada tekrar personelin bilgisi ile deneyimine deyinmek gerekiyor. Zira ev tipi temizlik ekipmanları günlük ihtiyacın karşılanması bakımından oldukça yeterli olsalar da daha kapsamlı işlemler için yeterli olmayacaktır. Bu durumda tam profesyonel sanayi tipi makinaların kullanılması gerekmektedir. Performans bakımından tartışmasız şekilde üstün olan bu makinaların doğru bir biçimde kullanılmaları, alınacak sonucun memnuniyete dönüşmesiyle doğrudan alakalı olmasından dolayı bilgi birikimi yüksek personelin önemi bir kez daha açığa çıkmaktadır.

Koltuk yıkama işlemi az önce belirtildiği gibi doğru ekipmanların uzman personel tarafından kullanılmasıyla mümkündür. Bununla birlikte yıkama işleminin koltuk kumaşının yapısına göre hassasiyetle gerçekleştirilmesi gerekir. Taytüyü, nubuk, süet gibi yapısı ve kalınlığı farklı olan kumaşlar, kumaşın türüne göre hassasiyetle temizlenmelidir. Gerektiğinden daha az güç uygulanması lekenin çıkmamasıyla sonuçlanacağı gibi gerektiğinden daha fazla güç uygulanması kumaşın yıpranmasına sebep olacaktır. Buraya kadar ekipmanlarla uzman personelin önemini gözler önüne sermeye çalıştık. Şimdi gelin yıkama işlemi sırasında kimyasal düzeyde neler olduğuna bakalım.

Kirli bir koltuk kumaşına uygulanan yıkama işlemi sırasında deterjanın hidrofobik olan uç kısmı kir ile etkileşime geçerek kire tutunur. Deterjanın hidrofilik olan baş kısımları su ile kuvvetli bir şekilde etkileşime girer. Eksi hidforilik kısımların, su molekülünün kısmi olarak artı yüklü olan hidrojenleri tarafından çekilmesi ile koltuk yıkama deterjanı kiri bulunduğu ortamdan çeker ve suya geçmesini sağlar. Böylece kir ve leke yapıştığı kumaş aralığından ayrılmış olur. Bu aşamada su ortamına geçmiş olan kirin alınması için sanayi tipi vakumlama makinası kullanılır. Kumaşın derinlemesine yıkanması için temiz su verilerek kirli su gelmeyene kadar vakumlama yapılır.

Bitkisel bazlı koltuk yıkama deterjanımız kalıntı bırakmayan doğal hammaddelerden yapılmış olduğu için görevini gerçekleştirdikten sonra koltuk kumaşından tamamen ayrılır. Kumaşa parlaklık ve yumuşaklık vererek koltuğunuzun ilk alındığı günkü gibi temiz görünmesini sağlar. Bununla birlikte etken maddesi sayesinde antibakteriyel özellik taşımaktadır. Koltuğunuzun yeni görünmesinin ardında bulunan temizlik ve hijyen teknolojisi müşteri memnuniyetimizin teminatıdır.

Yorumunuzu yazın.

*
*
*